09 märts Kõhuli olemise aeg
Kõhuli olemise ajaks peetakse aeg, mil asetad lapse kõhuli asendisse mängima ja ümbrust uurima. Oma igapäevases töös beebide füsioterapeudina puutun tihti kokku lapsevanematega, kes mingil põhjusel ei julge või ei taha last kõhuli mängima panna, mille tagajärjel tekib lapsel probleeme edasiste suurte oskuste omandamisel (nagu näiteks pööramine, roomamine, käputamine jne). Põhjusteks, miks lapsevanemad pelgavad lapsi kõhuli asendisse asetada, on tihti lapse pahameel kõhuli olemise vastu või ka lapsevanema arglikkus ning teadmatus kuidas seda õigesti teha. Järgnevas loos räägin miks kõhuli olemine on lapse jaoks vajalik ning kuidas harjutada beebit meelsasti kõhuli asendis olema.
Miks on oluline last kõhuli asendisse asetada?
Lapse kõhuli asendisse asetamist võid alustada kohe pärast lapse sündi. Esialgu küll vaid enda rinna peale, kuna see on pehmem ja siis ei häiri nabanööri könt kõhuli olemist. Kohe, kui lapse naba on korras (nabanööri könt on ära kukkunud ja naba ilusasti paranenud) võid alustada lapse kõhuli asendisse asetamist mähkimislauale, voodile, võimlemispallile ja tegelustekile maha. Kõhuli asendi treeninguga on tähtis alustada varakult! Esialgu piisab sellest, kui asetad lapse paariks minutiks kõhuli, kuid tee seda mitu korda päevas (vähemalt 3-5 korda). Aja möödudes tuleks pikendada aega, mil laps kõhuli asendis viibib. Kõhuli asendis olles treenib beebi oma kaela- ja kehatüve sirutajalihaseid. Kaelalihaste tugevnemine aitab kaasa peakontrolli tekkimisele. Tugevad kehatüvelihased on abiks pööramisel, roomamisel, käputamisel, istumisasendis tasakaalu säilitamisel jne. Kõhuli asendis kätele toetades muutuvad tugevaks lapse õlaliigest ümbritsevad lihased, mis aitavad kaasa haaramisoskuse arenemisele. Lapsel, kellele ei meeldi kõhuli asendis olla ja keda ei asetata piisavalt kõhuli asendisse mängima, võib tekkida mahajäämus ealiste motoorsete oskuste omandamisel (nende motoorsete tegevuste alla kuuluvad näiteks pööramine, roomamine, käputamine, istumisasendisse minek, istumistasakaalu säilitamine jne). Kõhuli olemine arendab just nendeks tegevusteks vajaminevaid suuri lihasgruppe. Lisaks motoorse arengu mahajäämusele võib last, kes ei viibi palju kõhuli asendis, ohustada ka kolju kuklaosa lamenemine. Kolju kuklaosa hakkab lamenema just seetõttu, et laps viibib palju seliliasendis. Lapse luud on esialgu hästi pehmed ja tundlikud aluspinna survele.
Miks ei taheta lapsi kõhuli asendisse asetada?
Paljud lapsevanemad on teadlikud erinevatest ohtudest, mis võivad põhjustada imikute hällisurma. Üheks imikute hällisurma põhjuseks peetakse beebi kõhuli asendisse magama panemist. Seepärast soovitan tingimata asetada vastsündinud beebid magama küljele ning hiljem selili asendisse. Tänu õuduslugudele hällisurmast on tekkinud lapsevanematel põhjendamatu hirm asetada last ka ärkveloleku ajal kõhuli mängima ja ümbrust uurima. Kuid kõhuli olemine on lapse motoorse arengu jaoks hädavajalik. Aseta last ärkveloleku ajal võimalikult palju kõhuli asendisse! Tihti pelgavad lapsevanemad oma pisikesi kõhuli asendisse panna seetõttu, et lapsele see ei meeldi. Keegi meist ju ei taha beebit nutmas näha ja kuulda! Siinkohal tuleb meeles pidada seda, et iga uus asi on lapse jaoks esialgu harjumatu ja raske. Beebi kaela- ja seljalihased on alguses väga nõrgad ning kõhuli asendis pea tõstmine ja selja sirutamine on lapse jaoks tohutu pingutus. Kuid aegamööda last kõhuli asendisse asetades tugevnevad beebi kaela-, selja- ja õlavöötmelihased ning tänu sellele jaksab ta pikemalt kõhuli asendis mängida. Pea meeles, et harjutamine teeb meistriks! Ära ehmu esimese nutujoru peale ning ära loobu beebi kõhuli asendisse asetamisest.
Kõhutamise nipid
Alusta varakult
Beebi kõhuli asendisse asetamisega võid alustada kohe pärast lapse sündi. Mida varem sa alustad, seda meelsamini aktsepteerib beebi kõhuli olemist kui loomulikku asendit. Esialgu aseta beebi oma rinnale kõhuli asendisse, kuna nabanööri köndi tõttu võib tal ebamugav olla kõhuli kõvema aluse peal. Siis, kui nabanööri könt on ära kukkunud ja naba korras, alusta beebi kõhuli asendisse asetamist ka mujal (mähkimislaual, voodil, võimlemispallil ja maas tegelustekil).
Samm sammult
Ära eelda, et sinu pisikene jaksab kohe alguses mitu minutit kõhuli olla. Esialgu pane last kõhuli asendisse tihti ja lühiajaliselt, siis ei teki lapsel kõhuli olemisega ebameeldivat kogemust. Kui sinu pisike jaksab esimestel nädalatel järjest kõhuli olla umbes 30 sekundit, siis on see juba väga hästi! Proovi samm sammult pikendada beebi kõhuli olemise aega nii, et kolmandaks elukuuks jaksaks beebi kõhuli olla järjest 10-15 minutit. Jäta meelde, et alati tuleb teha paus, kui lapsel on ebameeldiv. Katkesta selleks korraks kõhuli olemine ja proovi mõne aja pärast uuesti.
Kasutame abivahendeid
On olemas abivahendid, mis kergendavad beebi jaoks kõhuli olemist. Kõige lihtsam abivahend kõhuli asendi treenimiseks on rätikurull või kõvem padi. Keera saunalina rulli (või kasuta padja abi) ja aseta see lapse rinnaku alla nii, et lapse ülakeha on kõrgemal kui tema pepu. Siis, kui lapse vaagen toetab vastu alust, on lapsel lihtsam pead tõsta ning kaela- ja kehatüve sirutajalihaseid treenida. Jälgi, et laps toetaks oma küünarvartele. Teiseks suurepäraseks abivahendiks on võimlemispall (läbimõõduga umbes 65 cm). Aseta laps võimlemispallile kõhuli asendisse nii, et tema pea jääks kõrgemale kui tema pepu, nii on lapsel lihtsam pead tõsta kõhuli asendis. Seejärel fikseeri lapse käed küünarvarstoetusesse ja alusta aeglases tempos paremale-vasakule kiikumist. Raskema harjutuse tegemiseks võta kinni lapse reitest nii, et sinu nimetissõrmed jäävad lapse tuharatele. Seejärel kiigu aeglases tempos palliga ette ja lase lapsel oma kehatüve sirutada ning kaela- ja kehatüvelihaseid pingutada. Liigu palliga taha suunas ning korda harjutust.
Emme/issi abiga
Selleks, et harjutada beebit kõhuli olemisega aseta last tihti rinnale kõhuli asendisse. Kui lapsevanem on poollamavas asendis diivanil/toolil, siis rinnal kõhutades on lapse pea kõrgemal kui tema pepu. Kui lapse vaagen on vastu aluspinda, siis on lapsel lihtsam kõhuli asendis pead tõsta. Aseta beebi ka oma reiele kõhutama nii, et laps toetub rinnakuga sinu reiele ning alakeha diivanile (või muule pinnale, kus istud). Nii moodustad sa lapsele soodsama asendi pea tõstmiseks. Ka last süles hoides on sul võimalus kõhuli asendi jaoks vajaminevaid lihaseid treenida. Pane beebi tihti oma kätele kõhuli asendisse ning õla peale (nn krooksutamise asendisse) selleks, et beebi saaks treenida oma kaela- ja kehatüvelihaseid.
Silmside
Aseta beebi kõvemale alusele kõhuli asendisse ning mine beebi ette ja suhtle temaga silmade kõrguselt. Beebi õpib tegevusi jäljendades, seega sinu kõhuli olemine ja tähelepanu kõrvalejuhtimine harjutuse keerukusest on suurepärane viis pikendamaks beebi kõhuli olemise aega.
Tähelepanu kõrvalejuhtimine
Kui sinu beebi ei salli kõhuli olemist, siis proovi teha kõik selleks, et tema tähelepanu harjutuse keerukusest kõrvale juhtida. Kõrista tema ees mänguasju, aseta laps peegli ette kõhuli asendisse, mängi talle muusikat, plaksuta käsi, jutusta temaga – tee kõike seda selleks, et hoida beebi tegevuses ning pikendada tema kõhuli olemise aega.
Maarja Säde
• Et saada veelgi rohkem kasulikke näpunäiteid beebiga kodus tegelemiseks soeta endale meie e-Raamat “Sinu aktiivne beebi – arendavad harjutused sünnist esimese sammuni” siit: http://www.activebaby.ee/e-raamat/.