09 märts Loote areng – kolmas trimester
28. rasedusnädal
Sinu beebi ellujäämisvõimalused eluks väljaspool üsa suurenevad iga nädalaga. Kui ta ei avanud oma silmi eelmisel rasedusnädalal, siis on võimalus, et ta korraks piilub oma praegust elupaika sellel rasedusnädalal. Sinu beebi luud ja lihased arenevad väga kiirelt. Sellel nädalal võib ta juba pöörata oma pead ühelt küljelt teisele. Sinu 28. rasedusnädalaks on enamus pisikese lootevillast kadunud ja beebil on enamjaolt juuksed peas.
29. rasedusnädal
Loote rasvkude areneb jätkuvalt selleks, et pakkuda isolatsiooni hetkeks, mil beebi peab oma mugavast kodust lahkuma. Sa võid juba eristada lapse kätt ja jalga, pead või tuharaid, kui laps sinu sees liigutab. Ta harjutab hingetõmbeid, kuid ei hinga õhku enne sünnitust. Sinu beebi kasv hakkab nüüd aeglustuma aga siiski võtab ta praegusest rasedusnädalast kuni sünnini juurde veel 1-2 kg. Kui beebi peaks sündima sellel rasedusnädalal, siis on ta võimeline hingama. Aga ta väsib ruttu ning võib veel selles osas abi vajada. Tema väikesed silmad on tundlikud valguse suhtes.
30. rasedusnädal
Sinu beebi nägu näeb välja üsna samasugune nagu ta peaks sündides välja nägema. Vaid iseloomulikke punnis põsekesi pole beebil veel arenenud aga selleks on veel aega. Ta on võimeline liigutama oma pead, avama oma silmi ja ta oskab teha ninasõõrmetega hingamisliigutusi, kuigi õhku sealt sisse veel ei tule. Kui sinu pisikene peaks sündima sellel rasedusnädalal, siis tema ellujäämisvõimalused on väga head – ta oleks umbes 38 cm pikkune ja kaaluks 1400 grammi.
31. rasedusnädal
Sinu sündimata lapse kopsude areng jätkub. Seoses kopsude küpsemisega suurenevad tema ellujäämisvõimalused juhul, kui ta peaks sündima enneaegselt. Tema nahk, mis siiani on olnud kortsuline, muutub roosakaks ja pehmeks tänu rasvarakkude moodustumisele kehas. Beebi tunneb ära sinu hääle. Laulge, jutustage ning rääkige talle maailmast, kus ta teiega peatselt ühineb – see on hea viis beebiga kontakt luua. Sinu beebi sõrmeküüned on kasvanud, ta võib vajada maniküüri pärast sündi. Sinu veel sündimata laps kaalub umbes 1,6 kg ja on 40 cm pikkune.
32. rasedusnädal
Nii nagu sinulgi on beebil kindel päevarutiin. Sa märkad, et ühel hetkel päevast on beebi aktiivne ja liikuv ning teisel osal päevast ei tunnegi sa teda liigutamas. Kui sinu beebi sünnib võib ta jätkata sama päevarutiini. Koos rutiiniga kujunevad beebil välja ka lemmikasendid. Lemmikasend paljudel beebidel on see, kui tema pea on allapoole ning alakeha ülespoole (roiete poole) suunatud (see on parim asend sündimiseks).
33. rasedusnädal
Sinu sündimata lapse tundemeeled arenevad jätkuvalt. Kui sa räägid oma lapsega, siis on ta võimeline sind kuulma. Tegelikult on tema maailm täis igasugu helisid – ta kuuleb sinu kõhtu korisemas, kopsudesse sisenevat õhku ning rahustavaid vibratsioone sinu südame tuksumisest. Sinu beebi nahk on muutunud punasest roosakaks ja ta valmistub eluks väljaspool üsa säilitades rauavarusid oma maksas.
34. rasedusnädal
Sinu beebi lihased arenevad koos ülejäänud kehaga. Ta on võimeline hoidma oma pead püsti ning pöörama seda küljelt küljele. Ta katsetab oma äsjaavastatud lihastoonusega – sirutab oma käsi ja põtkib jalgadega. Kui sa ootad poega, siis munandid on selleks ajaks juba laskunud. Sinu beebi silmad on nüüd ärkvelolles avatud ja suletud siis kui ta magab. Enamik lootevillast on kadunud ning asendunud paksu kihi lootevõiga.
35. rasedusnädal
Pehmed karvad, mis tema nahka ennem katsid, hakkavad kaduma. Jätkub rasvkihi areng, mis aitab kaasa soojusregulatsioonile väljaspool üsa. Viimaste nädalate jooksul on beebil kujunenud välja uneajad (ei ole seotud öö ja päevaga). Kui sinu beebi peaks sündima sellel rasedusnädalal võib tal esineda raskusi söömisega. Seega oleks hea, kui selles küsimuses oleksite haiglas pediaatri ja/või imetamisnõustaja jälgimisel.
36. rasedusnädal
Sinu eelnevalt aktiivselt liigutav beebi naudib nüüd erinevates asendites olemist. Tavaliselt on selleks asendiks pea alaspidi olek – parim asend sünnituseks. Sinu beebi ei liiguta enam nii tihedalt, sest ruumi hakkab väheks jääma. Nüüdsest alates on beebi kasv aeglane, kuid kaalutõus siiski jätkub.
37. rasedusnädal
Sinu beebi keha on piisavalt arenenud, et saada hakkama väljaspool üsa. Tema kopsud, mis on täidetud lootevedelikuga on valmis esimeseks hingetõmbeks õhukeskkonnas. Ta pilgutab silmi ja valmistub teie esimeseks pilkude kohtumiseks. Beebi on saanud ühelepoole sinus kasvamisega. Mis tähendab seda, et teie kohtumine võib juhtuda juba õige varsti!
38. rasedusnädal
Sinu beebi siseelundid ja organid on nüüd täielikult arenenud. Ta on valmis maailma saabumiseks. Tema endine ruumikas kodu, sinu üsa, on hakanud talle kitsaks muutuma ning tal on vähe ruumi selleks, et sirutada oma jäsemeid.
39. rasedusnädal
Sinu beebi peaks asetsema nüüd nii, et pea on allpool ja alakeha üleval, suunaga roiete poole. Kui see on sinu esimene beebi, siis ta võib mõned päevad või paar nädalat enne sünnitust „alla vajuda“. „Alla vajumine“ tähendab seda, et ta liigub sinu vaagnale lähemale, valmistub sündimiseks. Mõned beebid eelistavad olla pea ülespoole suunatud. Seda asendit nimetatakse tuharseisuks, sel juhul võivad sünnitusel ilmneda ohud. Sa võid olla võimeline sünnitama tuharseisus beebi vaginaalsel teel aga mõnel juhul soovitab meditsiinipersonal sel puhul keisrilõiget.
40. rasedusnädal
Sinu beebi on nüüd piisavalt kasvanud ning valmis sinuga kohtuma. Tema keha ja siseelundkond on küps ja valmis eluks väljaspool üsa. Tema rasvarakud jätkavad moodustumist, need on vajalikud tema keha soojusregulatsiooniks väliskeskkonnas. Rasvarakkude moodustumise tõttu on beebil ka armsad vastupandamatud punnis põsed.
Allikas: www.babyzone.com
Toimetas: Maarja Säde