09 märts Mänguasjad beebile sünnist kuni 3. elukuuni
Esimesetel elukuudel, kui beebi veel haarata ja istuda ei oska, meeldivad talle mänguasjad mida ta saab vaadata ja kuulata. Vastsündinud beebi nägemine on üsna udune. Ta suudab fikseerida pilgu esemele, mis on tema silmadest umbes 20-35 cm kaugusel.Talle meeldib väga vaadata inimeste nägusid. Lisask lähedaste inimeste nägudele võivad talle meeldida ka suured inimeste nägudega pildid.
Vastsündinud beebi ei näe maailma värvilisena. Tema jaoks on kõik veel mustades, valgetes ja hallides toonides. Kontrastsed ja erksamad värvid (punane ja kollane; must ja valge) köidavad beebit kõige enam. Ta hindab erinevaid helisid ja mahedat muusikat. Lelud, mis liiguvad aeglaselt ja on õrna heliga, on tema jaoks palju huvitavamad, kui mänguasjad, mis on paigal ja muusikat ei tee.
Käes hoitavad mänguasjad – oma uduse nägemise tõttu hindab laps väga mänguasju (näiteks mõni väiksem kõristi), mida sa saaksid liigutada tema vaateulatusse. Esialgu pole laps neid küll võimeline haarama, kuid sa võid talle neid pihku asetada ning näidata.
Mängutoos või mõni muu muusikat mängiv lelu – muusika on parim viis lapse lõbustamiseks ja rahustamiseks. Mängi lapsele ette erinevaid meloodiaid (mitte väga lärmakat muusikat) ja vaata, kuidas ta reageerib.
Purunematu peegel – kuigi sellises vanuses ei tunne lapsed ennast veel peegelpildilt ära on nende jaoks peegelpilt siiski äärmiselt huvitav. Umbes 3. elukuuks on beebil oma peegelpildiga hea suhe – ta võib tihti oma peegelpildile naeratada. Väga hea on panna beebi ette peegel siis, kui ta on kõhuli asendis.
Pehmed raamatud kontrastsete piltidega – kergesti eristatavate kujundite või dekoratsioonidega pehmed raamatud on loodud beebide jaoks. Lama beebi kõrval ja loe talle raamatut, siis on tal võimalik vaadata kuidas sa lehekülgi pöörad ja uurida raamatus olevaid pilte. Beebi arengu seisukohalt on isegi selles vanuses raamatute ettelugemisest väga palju kasu.
Sensoorsed mänguasjad – alates sünnist meeldivad beebile juba pehmed mänguasjad, mis pigistades/vajutades põrisevad või piiksuvad. Juhuslik mänguasja piiksatus aitab beebil saada teadlikuks oma käe liigutustest.
Jala ja randme kõristid – aseta pehme kõristi beebi randme või hüppeliigese ümber. Või hoia beebi jalgu soojas sokkidega, millel on kõrisevad osakesed külge õmmeldud. Nii on beebil võimalik kogeda erinevaid helisid ja teadvustada mida ta oma käte-jalgadega teeb. See pakub beebile meelelahutust pikka aega.
Voodikarusell – beebid armastavad mahedat muusikat. Riputa voodikarusell kohta, kus beebi näeb seda liikumas ja on võimeline kuulama selle heli. Kui karusell on tema hälli kohal, siis jälgi, et see ei asetseks beebi suhtes üle pea (muidu peab beebi liigselt oma kaela- ja kehatüve sirutajalihaseid pingutama).
Allikas: www.babycenter.com
Toimetas: Maarja Säde