Sobilikud mänguasjad beebile vanuses 6-9 elukuud

Sobilikud mänguasjad beebile vanuses 6-9 elukuud

Sinu lapse mäng hakkab muutuma järjest jõulisemaks. Kui beebil on käes lusikas, võib ta sellega taguda vastu potte ja panne. Kui lapse käeulatusse satub võtmekimp, võib ta seda innukalt raputada. Ta on võimeline võtma mõlemasse kätte mänguasja ja kahte mänguasja omavahel kokku taguma.

Tema liigutused muutuvad järjest täpsemaks. Aju arenedes tekivad uued peenmotoorsed oskused ja tänu käeosavuse paranemisele on laps nüüd võimeline maast ülesse võtma prukesi kahe sõrme abil (pinsetthaare). Kui sa veel ei ole oma kodu lapsekindlaks teinud, siis nüüd on õige aeg seda teha!

Sinu beebi saab teadlikuks sellest, et objektid eksisteerivad edasi ka siis, kui ta neid ei näe või neid ei katsu. See tähendab seda, et ta võib igatseda oma kaisulooma siis, kui ta teda ei näe. Laps võib isegi proovida teda taga otsida. Nüüd on aeg alustada peitusemängudega. Laps on võimeline üles leidma tema silme all peidetud objekte.

See on vanus, mil enamus pisikesi hakkavad liikuma. Esialgu võib beebi liikuda kõhu peal roomates ja seejärel käputades. 9. elukuuks võib laps juba tõmmata ennast mööbli najal püsti. Järgnevalt kirjeldatud mänguasjad aitavad beebil uurida tema kiirelt arenevaid tundemeeli.

Raamatud – see on iga, kus lugemine saab lõbusaks tegevuseks teie mõlema jaoks. Keelelise aregu seisukohalt on lugemine beebile väga oluline. Riidest või paksude kaantega raamatud on beebile ettelugemiseks ja uurimiseks kõige sobilikumad. Pärast lugemist võiksid anda raamatu ka beebile selleks, et ta saaks ise lehti keerata ja sulle juttu „lugeda“.

Aktiivsuskeskus – nende küljes on asju mis liiguvad ja keerlevad. See annab sinu lapsele võimaluse harjutada koordinatsiooni. Lisaks hakkab beebil tekkima arusaam, et ta ise saab mänguasjaga midagi teha. Asjade torkimine, väänamine,  pigistamine, raputamine, maha viskamine ja avamine pakub talle suurt huvi. Beebile meeldivad ka uued helid. Seega oleks hea, et mänguasi teeks häält. Veendu, et lisadetailid oleksid korralikult kinnitatud ja ei tuleks küljest ära! Kontrolli, et mänguasja küljes ei oleks paelu ega nööre millesse beebi võib kinni jääda.

Pehmed mänguasjad/nukud – sellises vanuses tekib beebidel kiindumus pehme mänguasja või tekikese vastu. Lastearstide arvates on kiindumussuhte tekkimine hea, sest tuttav objekt võib aidata lapsel kohaneda muutustega. Väldi paelade, plastikust silmade/ninade, lõnga ja muude äratõmmatavate detailidega kaunistatud mänguasju – need võivad sattuda beebile suhu. Riidest mänguasjad peaksid olema pestavad!

Pallid – need mänguasjad on vahvad peaaegu igas vanuses lastele. Sellisele vanusegrupile on kõige sobilikumad kerged ja pehmest materjalist pallid. Veereta koos lapsega palli. Kui sinu beebi on juba aktiivne liikuja, võid talle visata palli nii, et ta sellele järele roomaks/käputaks.

Erinevad majapidamistarbed – beebi lemmikmänguasju ei pea sa kaugemalt kui oma köögikapist otsima. Plastikust kauss, mõõtetopsikud ja puulusikas pakub sinu lapsele rõõmu pikka aega. Jälgi, et tema käeulatuses ei oleks raskeid esemeid mis võivad talle peale kukkuda!

Klotsid – õpeta beebile torni ladumist ja lammutamist. Kogu klotsid karpi ja vala need tema jaoks välja. Peagi saab laps aru mida nendega teha. Klotside ladumine, asjade kasti panemine ja selle tühjaks valamine on sellises vanuses väga populaarsed mängud.

Liikuvad mänguasjad – siis, kui sinu beebi on võimeline liikuma, hakkavad teda huvitama mänguasjad, mis teevad sama. Otsi lapsele mängimiseks auto mida ta saab maas sõidutada või leia talle mänguasi, mis hüppab välja, kui beebi õiget nuppu vajutab.

 

Allikas: www.babycenter.com

Toimetas: Maarja Säde